Zdravé děti = šťastné děti

Dětská obezita je dnes už celosvětovým zdravotním problémem. S jejími důsledky se setkáváme v problémech spojených se stavem kostí a kloubů, s ospalostí v průběhu dne, se zhoršeným školním prospěchem, sníženou mírou péče o vlastní zevnějšek a nízkým sebevědomím. Obezita současně zvyšuje riziko chronických onemocnění v dospělosti.

Nezdravé stravovací návyky jsou dnes mezi dětmi běžné. Například v Evropě 9 % dětí nesnídá, zatímco 21 % nekonzumuje pravidelně ovoce nebo zeleninu a 43 % pije slazené nápoje.

Podobně závažným problémem je sedavý životní styl. Asi 16 % dětí se věnuje sportovní aktivitě pouze jednu hodinu týdně, ale až 36 % sleduje TV a/nebo hraje videohry více než 2 hodiny denně. Dívání se na televizi nejenom podporuje sedavý životní styl, děti jsou současně vystaveny reklamě propagující konzumaci nezdravých potravin a nápojů.

Dobrou zprávou je, že nadváze i obezitě lze předcházet, a to jednoduchými změnami životního stylu. Díky těmto změnám se dá i zhubnout. Změny v jídelníčku by se měly soustředit na podávání tří přiměřených jídel denně. Ovoce a zelenina by měly být servírované v nejrůznějších úpravách. Celozrnné výrobky a luštěniny mají dostat přednost před rafinovanými cereáliemi a bílým pečivem. Kromě toho je třeba vyhýbat se jednoduchým cukrům. Děti by neměly dostávat za odměnu sladké nápoje ani potraviny s vysokým obsahem kalorií podávané mezi hlavními jídly.

Pravidelná fyzická aktivita a dostatek spánku jsou pro udržování optimální tělesné hmotnosti také velmi důležité.

Ennio Battista, Ředitel vydavatelství Vita e Salute

© Health Ministries Department - EUD. All rights reserved
Read 2476 times

Subscribe to our mailing list

* indicates required
Privacy